Strategia na kolejne lata

Zapraszamy do dyskusji z zespołem 11 bit studios na temat prowadzonych przez nas przedsięwzięć biznesowych. Na Forum Inwestorskim mówimy o grach, Games Republic, wydawnictwie 11 bit studios oraz o obecności firmy na GPW.
INW
Posty: 29
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 9:02 am

ndz sty 24, 2016 12:12 pm

Witam serdecznie
Wszyscy ekscytujemy się sukcesem TWoM, nadchodzącą wersją konsolową, nadzieją na przychody z wersji mobilnych (liczymy, że to nie koniec możliwości tej platformy), wyczekujemy Industriala... Wszystko to wynika z bieżącej działalności firmy, z sytuacji i okazji jakie daje rynek. SUPER!
Wszystkie te działania generują duży strumień kapitału spływającego na konta, słyszeliśmy o szufladzie z pomysłami itd. Natomiast nie ukrywam, że chętnie przeczytałbym informację o tym, że 11bs dojrzał do budowy strategicznego planu działania. Moim zdaniem brakuje takiego profesjonalnego obrazu związanego z przemyślanym działaniami. Obecnie mamy dobrą sprzedaż, dużą kasę na koncie i plany na kilka miesięcy do przodu, które bardzo często ulegają zmianom w zależności od tego na co pozwoli rynek...
Mnie interesowałoby co firma zamierza zrobić z tak pokaźną gotówką, czy ma na to pomysł, czy ktoś się pochylił nad przygotowaniem strategii na kolejne 2-3 lata? Główne produkcje absorbują 2-4 mln + marketing, obecnie na koncie jest kasa na 4 takie produkcje, a do końca 2016 będzie pewnie będą środki na przynajmniej 6-8 "dużych" produkcji. Dojdzie Industrial, który, miejmy nadzieję, wygeneruje dodatkowy strumień środków... I co dalej? Mam wrażenie, że Zarząd nie ma pomysłu na zagospodarowanie tego kapitału tj. czy zainwestować w zwiększenie mocy, czy robić większe produkcje, czy może przejąć jakieś studio z ciekawymi pomysłami... Nieodparcie ma wrażenie, że gry są robione, sprzedawane a kasa na koncie gwarantuje spokój na lata... Tylko co to za "strategia"? To marnowanie szansy, to brak wizji... Dlaczego nie ma planu związanego z zarządzaniem kapitałowym, przecież środki walutowe na kontach mogą dać dodatkowe 5-10% dochodów finansowych jeśli zostaną przewalutowanie w odpowiednim momencie? Czemu Dyrektor finansowy/Zarząd nie weźmie tego na swoje barki i nie zacznie dbać o optymalizację aktywów, o możliwie optymalny rozwój firmy, o możliwie najlepszy plan na zagospodarowanie posiadanego kapitału???

Taka wegetacja w komfortowych warunkach z pewnością jest przyjemna dla pracowników i zarządu ale udziałowcy oczekiwaliby trochę więcej, oczekiwaliby optymalnego wykorzystywania szans, zbudowania strategii i dłuższego zasięgu budowanych planów. Obecnie to wygląd tak, jakby dodatkowe 10% z przewalutowania nie grało dla Was roli, jak można dopuścić do sytuacji, że "sprzedajemy tyle walut ile jest potrzebnych do codziennych wydatków"... serio?! dla nas to ważne, dla ludzi żyjących z rynków kapitałowych to wręcz bluźnierstwo. Mam nadzieję, że Zarząd pochyli się nad strategią, którą może poznać rynek i będziemy wiedzieć czy:
1. Firma dba o aktywa i nie bagatelizuje zarządzania posiadanymi kapitałami
2. Firma ma pomysł na zagospodarowanie obecnych i przyszłych kapitałów (obecnie jest plan co zrobić z 4-5 milionami, a co z resztą?)
3. Firma poinformuje, że że jej pomysł na rozwój jest organiczny i potrzebuje tylko część posiadanego kapitału, a reszta zostanie wypłacona udziałowcom w formie dywidendy (skoro Wy nie macie pomysłu co zrobić z tym kapitałem i leży on bezproduktywnie na kontach to proponuje go przekazać komuś, kto go lepiej wykorzysta).
To są konkretne informacje, które należą się udziałowcom.

PS dla jasności, jestem Waszym wielkim fanem i moje nastawienie do Was nie zmieniło się od bardzo dawna ale sądzę też, że od sukcesu TWoM minęło już na tyle dużo czasu, że należałoby się dostosować do nowych warunków i przejść na wyższy poziom ;)

Pozdrawiam
Admin
Site Admin
Posty: 1756
Rejestracja: pn mar 31, 2014 3:28 pm

pn sty 25, 2016 11:03 am

Dzień dobry
Dziękujemy za maila i ciekawe pytania, których tematyka dotyka ważnych spraw strategicznych a nie tylko bieżących.
Sukces "TWoM" sprawił, że marka 11 bit studios stała się rozpoznawalna w świecie. Kojarzy się z grami, które niosą za sobą potężną dawkę emocji i wysoką jakość. Przekuliśmy też sukces sprzedażowy w finansowy, co nie zawsze idzie w parze :). Jesteśmy zatem w momencie gdy musimy podjąć decyzję, co dalej. W Spółce od jakiegoś już czasu trwają prace nad stworzeniem nowej, wieloletniej strategii rozwoju.Przedstawimy ją, gdy będzie gotowa. Już teraz dokonujemy jednak szeregu przekształceń wewnątrz organizacji. Wzmacniamy struktury. Zatrudniamy nowe osoby, w tym wspomnianego przez Pana Dyrektora Finansowego (proszę się jednak nie obawiać skokowego wzrostu kosztów osobowych :) ). Dzięki temu Członkowie Zarządu, którzy do tej pory bardzo aktywnie uczestniczyli w bieżącym zarządzaniu Spółką, mogą skupić się bardziej strategicznych obszarach. Wszystkie te działania mają charakter ewolucyjny a nie rewolucyjny. Wymagają czasu. Inwestorzy i akcjonariusze, którzy są z nami dłużej, zdążyli się już "oswoić" z tym, że w 11 bit studios nie podejmuje się nagłych, nerwowych decyzji. Wszystkie ruchy są zaplanowane z dużym wyprzedzeniem i konsekwentnie wcielane w życie. Dzięki temu Spółka systamatycznie poprawia wyniki (przypomnę, że od początku działalności, każdy rok kończymy na plusie) i nie musi martwić się o finansowanie.
Zdajemy sobie sprawę, że inwestorzy krótkoterminowi najchętniej chcieliby, żeby Spółka już z wyniku za 2015 r. wypłaciła dywidendę i robiła dużo "szumu", który mógłby mieć krótkoterminowe przełożenie na notowania. Budowanie wartości spółki, co ma kluczowe znaczenie dla inwestorów długoterminowych, nie polega jednak na agresywnym "śrubowaniu" bieżącej wyceny rynkowej, za którą nie będą szły wyniki finansowe. Rynek prędzej czy później weryfikuje takie działania co kończy się bolesnym załamaniem kursu.
Pozdrawiamy.
INW
Posty: 29
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 9:02 am

pn sty 25, 2016 12:16 pm

Dziękuję za szybką i dość wyczerpującą odpowiedź.
Wiele z elementów związanych z funkcjonowaniem firmy rozumiem i się z nimi zgadzam. To czego mi brakuje to wspomniana strategia (cieszę się że jest opracowywana) oraz zbyt luźne podejście do zarządzania kapitałem (wspomniane przewalutowania itd.). Jestem z Wami już długo i nie oczekuję krótkoterminowych działań/wzrostów ale też oczekiwałbym bardziej treściwych informacji o tym co będzie w dłuższej skali (czy jest na nią pomysł), jaki jest pomysł na rozwój firmy w nowych warunkach finansowych itd.

Z niecierpliwością oczekuję na wspomnianą strategię - może jakiś przybliżony miesiąc ukończenia prac?

Pozdrawiam
Admin
Site Admin
Posty: 1756
Rejestracja: pn mar 31, 2014 3:28 pm

pn sty 25, 2016 1:05 pm

Dzień dobry
Niestety, ale nie jesteśmy w stanie obecnie podać konkretnej daty zakończenia prac nad strategią. To czasochłonny proces. Przy tworzeniu strategii trzeba brać pod uwagę szereg czynników, w tym zewnętrznych, na które nasza Spółka nie ma wpływu (zmiany rynkowe, otoczenie makroekonomiczne, trendy w branży gier wideo, itp.). Prosimy zatem o wyrozumiałość i cierpliwość.
Pozdrawiamy.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

pn sty 25, 2016 3:26 pm

Chyba Panowie przesadzamy z tą frustracją, że tyle kasy leży na koncie.... jakoś inni nie mają z tym problemu intelektualnego.

Może warto zerknąć do tego artykułu z linka poniżej....
Chyba nikt by nie miał zastrzeżeń aby to nas czekało kiedyś....
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomos ... 03599.html
dla ciekawych tylko krótki cytat.... może warto poczekać te kilka lat ;)

Apple ma przede wszystkim ogromne zasoby gotówkowe. Posiada ponad 200 mld dol. żywej gotówki, z czego sporą część może przeznaczyć na dywidendę i wykup własnych akcji
INW
Posty: 29
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 9:02 am

wt sty 26, 2016 8:29 am

Tu nie chodzi o frustrację czy "problem intelektualny"... Chyba nie zrozumiałeś tego co pisałem.
A kiszenie gotówki na kontach bez pomysłu na to jak ją zagospodarować to kiepski pomysł (gdybym tak myślał to założyłbym lokatę a nie siedział na GPW).
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

wt sty 26, 2016 6:28 pm

Może nieco nieprecyzyjnie się wyraziłem nie miałem zamiaru nikomu zwracać uwagi jedynie aby się nie stresować bo jestem spokojny, że prędzej czy później dobrze to zainwestują.
A swoją drogą liczę, że kiedyś spółka będzie miała podobny problem jak Apple .... tak dużo kasy, że trudno to będzie logicznie zainwestować ..... i zacznie wypłacać dywidendy .. ;) :lol:
Graf78
Posty: 148
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 9:22 pm

wt sty 26, 2016 8:13 pm

Spółka wcale nie ma za duzo pieniedzy :idea: zacznijcie myslec rozsadnie, kasy jest na tyle ze jak Industrial bedzie nie wypałem to zostanie na zrobienie 1-2 gier premium Indie albo jednej AAA. Jak by na koncie mieli obecnie 200mln PLN to ok 50mln moglo by isc na dywidendę.
INW
Posty: 29
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 9:02 am

czw sty 28, 2016 8:10 pm

Witam,
chciałbym prosić o potwierdzenie lub zaprzeczenie pogłoskom dotyczących spotkań organizowanych przez jeden z domów maklerskich z inwestorami finansowymi, które miały się odbyć w zeszłym tygodniu. Czy możemy prosić o jakieś dodatkowe informacje w tym temacie (o ile to prawda)?

Pozdrawiam
Admin
Site Admin
Posty: 1756
Rejestracja: pn mar 31, 2014 3:28 pm

pt sty 29, 2016 10:10 am

Dzień dobry
Spółki giełdowe cyklicznie spotykają się z inwestorami (funduszami). To normalna praktyka. Spotkania organizowane są samodzielnie przez spółki bądź przez domy maklerskie, które w ten sposób chcą zachęcić inwestorów (fundusze) do korzystania ze swoich usług. Ilość spotkań pozytywnie świadczy o zainteresowaniu spółkę przez instytucje finansowe i jest swego rodzaju nobiltacją. Duże spółki, z WIG20, uczestniczą również w road-show zagranicznych. 11 bit studios, póki co, jeszcze nie jest "na radarach" instytucji zagranicznych ale regularnie spotyka się i kontaktuje z zarządzającymi i analitykami. Z przyjemnością zauważamy, że po zmianie rynku notowań zainteresowanie naszą spółką wzrosło. Widać to było również po ilości zarządzających, którzy spotkali się z nami w zeszłym tygodniu na spotkaniu organizowanym przez jeden z domów maklerskich (była to inicjatywa brokera, który sam zapraszał gości). Byliśmy pozytywnie zaskoczeni frekwencją. Wspomniany broker organizował w zeszłym tygodniu podobne spotkania także dla innych spółek "growych". Proszę zatem nie doszukiwać się w tym fakcie żadnych teorii spiskowych :).
Pozdrawiamy.
ODPOWIEDZ