Wycena spółki

Zapraszamy do dyskusji z zespołem 11 bit studios na temat prowadzonych przez nas przedsięwzięć biznesowych. Na Forum Inwestorskim mówimy o grach, Games Republic, wydawnictwie 11 bit studios oraz o obecności firmy na GPW.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

wt wrz 15, 2015 12:20 pm

pieniek pisze: Organiczny rozwój wiąże się z kosztami i nie zawsze jest fajny, co pokazał np CIG. W przypadku producentów niezmierne ważne jest to jaka jest jakość budowanego teamu( a to nie jest łatwe, mało ludzi na rynku"pracy" coraz więcej studii gamedevu) , o czym w nie jednym wywiadzie mówił pan Miechowski. Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest chyba przejmowanie , lub powiązanie kapitałowe z już fajnymi i zgranymi studiami.W takim przypadku często przydają się akcje, czy to w formie zapłaty, czy w formie powiązań kapitałowych, czy też w formie programów motywacyjnych itp.Oczywiście zawsze można akcje drukować powiększając ich liczbę( ale wtedy zmniejsza się udział procentowy w głosach i głównych akcjonariuszy z ich dotychczasowych pakietów) , ale rozwiązaniem jest też to o czym wspominałem, czyli nabycie akcji własnych, z którymi potem można wiele zrobić a mogą przynieść spółce wymierne korzyści finansowe, zupełnie jak każdemu innemu zwykłemu inwestorowi posiadającemu akcje 11 bit, gdy wartość posiadanych akcji się zwiększa.

Pozdro.
Nie masz racji najwyraźniej nie masz pojęcia o CIG albo nie znasz pojęcia organiczny wzrost......
CIG mając około 80mln w kasie po Sniperze 1 utworzył kilka innych studiów także za granicą tworzył i przejmować (Rumunia itp.) co z tego wyszło widać. Organiczny wzrost nie polega na przejęciach i tworzeniu całych nowych oddziałów tylko po to by zaczynali coś robić od podstaw.
11bit jak widać ma inną strategię. Zatrudniają 1-2 osoby do określonych prac w projekcie w miarę potrzeb. Pełne wdrożenie takich ludzi to kilka miesięcy gdy osiągają pełną wydajność i przydatność dla zespołu.
Tworzenie całego nowego zespołu to gorsza strategia. Taki zespół osiąga swoją dużą efektywność po kilku LATACH !!!
Znam kilku ludzi z branży i mam bezpośrednie przekazy. Pokaż mi przykłady takiego działania w ostatnim czasie przez CDR, że stworzyli cały zespół i wydało od w ciągu 1-2 lat dobrą grę .... NIE, bo nie znam takiego przypadku.
Zarząd jest od lat w tej branży i ma duże doświadczenie a przypadek CIG pokazuje co się dzieje jak o projektach decyduje ktoś stojący w rozkroku zajmujący się karmieniem ludzi i pisaniem gier. W branży gier nie działa to tak samo jak w restauracji..... zatrudniasz kilku kucharzy i po 6 miesiącach masz pełną klientelę , bo nauczyli się robić super steki i inne specjały. To całkowicie odmienny biznes a Tymiński dość mocno pomylił style biznesowe.... :shock:
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

wt wrz 15, 2015 12:25 pm

t0m4s pisze: Zanim zaczniesz pisać takie kretynizmy i robić z siebie pośmiewisko lepiej poczytaj - buyback to normalna praktyka!!! Nadpłynność jest właśnie sytuacją kiedy się go stosuje!
Nie jesteś alfą i omegą, jak się wypowiadasz to nie traktuj rozmówcy z góry, totalny brak pokory jest cechą głupców...po Twoich wypowiedziach zaczyna mi się wydawać że to nie przypadek że wykazujesz taki objaw...

Długoterminowcom to ryba, kurs prędzej czy później znajdzie się tam gdzie powinien, kwestia czy będzie rósł wolno i długo, czy znowu wystrzeli, w zeszłorocznym stylu 8-)
Znasz wogóle pojęcie nadpłynności w branży gier ...... chyba od tego zacznijmy
CIG też myślało, że ma nadpłynność i co z tego wyszło - otworzyli kilka innych projektów i popłyneli
a mówiło się wtedy nawet o dywidendzie
Nadpłynność to masz w budżecie domowym gdy zarabiasz 3 tyś na rękę a dostaniesz podwyżkę na 5tyś i masz gwarancje pracy prze najbliższe kilka lat (np w energetyce) a w branży gier nawet CDR nie może jeszcze mówić o nadpłynności.
Najgorzej gdy głos zabierają ludzie nie mający absolutnie pojęcia o czym mówią.
Nadpłynność w tej branży to zwodniczy slogan....
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

wt wrz 15, 2015 12:32 pm

@baks
Najważniejsze , że ty sam o sobie myślisz jako o jedynym ekspercie od wszystkiego. Mam prośbę nie cytuj mnie , wolę żebyś nie obniżał lotów i prowadził dyskusje na swoim własnym wybujałym poziomie eksperckim i rozmawiał np. z lustrem cytując samego siebie, a mnie jako kogoś kto niewiele rozumie oszczędź , w swojej jakże merytorycznej dyskusji.

P.S Zamiast utrwalać się w swoim mniemaniu o wyższości infantylnych przykładów jakie zapodajesz, poczytaj troszkę czym jest tak naprawdę nadpłynność , może troszkę uświadomi cię to w śmieszności twojej dziecinnej argumentacji.

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadza ... 80021.html

Pozdro.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

wt wrz 15, 2015 12:54 pm

Na śmieszność to Ty się wielokrotnie częściej narażałeś niż ja. Co innego mylić się a co innego nie umieć się przyznać do błędu.
A czym innym żądanie tego aby inni składali się na Twoje zyski - taką hipokryzję można spotkać jeszcze tylko wśród polityków może tam zrobisz większą karierę. Ale zostańmy przy swoich zdaniach, bo szkoda czasu na dyskusję z fanatykami własnego ego. ;)
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

wt wrz 15, 2015 2:07 pm

Jeśli uważasz ,że obecna ilość kasy którą mają, pokrywając ponad 2 lata do przodu ich obecne koszty operacyjne, gdzie mają największe produkcje w historii spółki, nie jest nadpłynnością szczególnie biorąc pod uwagę fakt że w przyszłym roku prawdopodobnie jeszcze więcej kasy im napłynie, to jak mówię dyskusja nie ma sensu.Żyj w świadomości , że trzymanie kasy na 3% koncie -tax to szczyt świetnego zarządzania aktywami, masz do tego prawo, tylko nie bądź hipoktrytą i sam też stosuj sie do tej swojej świadomości zarządzania, jeśli chodzi o twoje własne aktywa, bo to właśnie twoje 'rozdwojenie jaźni' powoduje ,że robisz z siebie pośmiewisko.

Pozdro.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

wt wrz 15, 2015 5:47 pm

A na jakiej podstawie zakładasz, że przez ponad rok nic z tą kasą nie zrobią. Nie trzeba być ekspertem - wystarczy słuchać co mówią przedstawiciele spółki o planach. Osoby mocno zainteresowane wiedzą to. Inni błądzą w oparach domysłów.
A to i tak spółka zdecyduje ile kasy chce mieć w zapasie i bicie piany nic tu nie zmieni najwyżej kilku ludzi w akcjonariacie. Ja znam strategię i plany spółki - przynajmniej przybliżone - dzięki temu nie dziwi mnie, że zbierają kasę. Jeśli poczytasz materiały z ostatnich miesięcy i przeanalizujesz może też zrozumiesz.
Pozdrawiam
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

wt wrz 15, 2015 7:47 pm

Portfel aktywów można i nawet należy dywersyfikować, to odnośnie ewentualnego skupu akcji, nie mówiłem i nie sugerowałem żeby iść po maxie, ale część tej nadpłynności spokojnie mogą w ten sposób wykorzystać.Ponadto jeśli masz na myśli przejęcia, połączenia, kooperacje z innymi zespołami, to równie dobrym środkiem płatniczym co kasa mogą być akcje. Przestudiuj zakupy jakie robią firmy na zachodzie, gdzie często sporą część płatności stanowią akcje firmy która przejmuje. Już nie wspomnę o tym , że na takiej transakcji buybacku zyskać dużo może sama firma, bo kto wie czy za rok/2 lata akcje nie będą warte kilka razy drożej niż obecna cena. Taką ewentualność już chyba możesz sobie wyobrazić, skoro sam posiadasz akcje 11 bit , to zdajesz sobie sprawę, iż akcje mogą przynieść ci znacznie efektywniejsze zwiększenie wartości twoich aktywów, niż jakbyś miał czyste pieniądze. Ja dziwie się ,że takie zagadnienia możesz zrozumieć tylko odnośnie swojego prywatnego portfela i aktywów, otóż muszę cie zaskoczyć tak samo to działa na wszystkich, na aktywa OFE , TFI prywatne czy spółek, nie ma żadnej różnicy jeśli zyskujesz to tak samo jeśli tracisz też tak samo,ale dodatkowo jak wspomniałem, dla spółki akcje mogą być w dodatku bezpośrednimi środkami płatniczymi w rozwoju działalności, mam nadzieję że wyjaśniliśmy sobie już tą kwestię, bo dyskusja staje się żenująco nudna, dlatego ja już ze swojej strony będę kończył tą niezbyt emocjonującą polemikę.

Reasumując: przeznaczenie części środków kasowych przez spółkę na buyback akcji, może przynieść wiele korzyści nie tylko akcjonariuszom, ale również wzrostom wartości aktywów samej spółce za jakiś czas.

Pozdro.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

śr wrz 16, 2015 11:33 am

Nic nie wskazuje abyś miał jakiekolwiek doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu i rozeznanie w realiach rynkowych. Taki skup akcji nic (dokładnie nic) by spółce nie dał a jedynie straciłaby pieniądze.
Skup byłby senowny tylko w przypadku np. CDR gdzie mają około 100 mln akcji a w kasie do połwy przyszłego roku mogą mieć nawet 400mln za połowę tej kasy mogliby skupić blisko 10mln akcji .... ale nie ma pewności czy to zrobią bo byłoby to tylko niespełna 10% akcji.
Chcąc wykonać taki sam ruch z posiadanej kasy - przy przeznaczeniu połowy posiadanej kasy firma skupiłaby zaledwie poniżej 5% akcji .... co by to zmieniło w ilości akcji na rynku śladowa zmiana i tylko chwilowe podbicie kursu.
Z punktu widzenia biznesowego byłoby to chore rozwiązanie - przy takich bezsensownych posunięciach chyba bym zmienił podejście do firmy. Już lepszym posunięciem byłoby zadeklarowanie wypłaty dywidendy. Strata kasy dla spółki taka sama a kurs także by dość znacznie wzrósł i to chyba na dłużej. Zysk mieliby drobni akcjonariusze a także Zarząd. Skoro nie robią takich posunięć to widocznie ta kasa jest im potrzebna na coś ważnego. Skoro nawet oni nie chcą legalnie wypłacić sobie kasy z zysku najwyraźniej są podstawy do znacznie lepszego wykorzystania tych pieniędzy i sporego ich pomnożenia.
Walec
Posty: 15
Rejestracja: śr wrz 02, 2015 10:05 am

śr wrz 16, 2015 11:47 am

Do niczego nie dojdziemy - koś będzie za, ktoś przeciw - liczą się opinie znaczących akcjonariuszy albo samego Bita co na jedno wychodzi - skoro Admin nie wrzuca stanowiska Spółki w tym temacie można chyba przestać się 'przekonywać'...
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

śr wrz 16, 2015 11:55 pm

baks pisze:Nic nie wskazuje abyś miał jakiekolwiek doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu i rozeznanie w realiach rynkowych. Taki skup akcji nic (dokładnie nic) by spółce nie dał a jedynie straciłaby pieniądze.
Skup byłby senowny tylko w przypadku np. CDR gdzie mają około 100 mln akcji a w kasie do połwy przyszłego roku mogą mieć nawet 400mln za połowę tej kasy mogliby skupić blisko 10mln akcji .... ale nie ma pewności czy to zrobią bo byłoby to tylko niespełna 10% akcji.
Chcąc wykonać taki sam ruch z posiadanej kasy - przy przeznaczeniu połowy posiadanej kasy firma skupiłaby zaledwie poniżej 5% akcji .... co by to zmieniło w ilości akcji na rynku śladowa zmiana i tylko chwilowe podbicie kursu.
Z punktu widzenia biznesowego byłoby to chore rozwiązanie - przy takich bezsensownych posunięciach chyba bym zmienił podejście do firmy. Już lepszym posunięciem byłoby zadeklarowanie wypłaty dywidendy. Strata kasy dla spółki taka sama a kurs także by dość znacznie wzrósł i to chyba na dłużej. Zysk mieliby drobni akcjonariusze a także Zarząd. Skoro nie robią takich posunięć to widocznie ta kasa jest im potrzebna na coś ważnego. Skoro nawet oni nie chcą legalnie wypłacić sobie kasy z zysku najwyraźniej są podstawy do znacznie lepszego wykorzystania tych pieniędzy i sporego ich pomnożenia.
CDR ma zupełnie inne koszty, co z tego ze zarobią np 500 mln PLN jak mogą 400 mln PLN wydać na samego CP2077. 11 Bit wydaje parę mln na gry , a zarabia już można powiedzieć dziesiątki mln PLN, to właśnie jest sławetna nadpłynność. 50 k za np 5 mln pln ,akcji to niby mało , ale jednak sporo jeśli chodzi o stronę popytowo/podazową, poza tym za jakiś czas mogliby skupić np 100 K za 15 mln pln( jeśli do kasy spółki np wpłynęłoby 30 mln PLN w przyszłym roku), a to już by dawało ok 15% ff mało?? Ponadto jak już wspomniałem , kto wie ile spółka będzie warta za 2-3 lata, kapitalizacje np 800 mln dawałaby ok 400 PLN za akcje , wówczas 150 K papierów ,warte byłoby już ok 60 mln pln, ładny byłby zysk prawda z 20 mln zrobić 60 mln, którymi można np płacić w rozliczeniu, jakiś transakcji zwiększających, możliwości operacyjne , lub nawet odsprzedać fundom jeśli by zgłaszały zapotrzebowanie na papiery firmy, która już ma stała solidną fazę rozwoju. Ale jak widać ciężko ci ogarnąć pewne tematy związane z tym co to jest zysk, czym są koszty , jaki zwrot ma spółka z zaangażowanego kapitału i poniesionych kosztów, i przede wszystkim nadpłynności i metodach jej optymalizacji, gdy kasa nie pracuje bo mają olbrzymie stopy zwrotu z produkowanych projektów.itp itd.

P.S ważne że mam doświadczenie z tego jak powiększać aktywa, gdy z jednej strony jest potężny druk kasy, a z drugiej strony mała inflacja niskie stopy, i kiepsko wychodzi sie na "klasycznych" bankowych oszczędnościach gotówkowych.

Pozdro.
ODPOWIEDZ