Wycena spółki

Zapraszamy do dyskusji z zespołem 11 bit studios na temat prowadzonych przez nas przedsięwzięć biznesowych. Na Forum Inwestorskim mówimy o grach, Games Republic, wydawnictwie 11 bit studios oraz o obecności firmy na GPW.
Graf78
Posty: 148
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 9:22 pm

czw wrz 17, 2015 12:00 am

pieniek pisze:Jeśli uważasz ,że obecna ilość kasy którą mają, pokrywając ponad 2 lata do przodu ich obecne koszty operacyjne, gdzie mają największe produkcje w historii spółki, nie jest nadpłynnością szczególnie biorąc pod uwagę fakt że w przyszłym roku prawdopodobnie jeszcze więcej kasy im napłynie, to jak mówię dyskusja nie ma sensu.Żyj w świadomości , że trzymanie kasy na 3% koncie -tax to szczyt świetnego zarządzania aktywami,
@pieniek sprzedaj akcje 11Bit i bedziesz miał problem z głowy! Nadpłynność była gdyby do kasy 11B wpadło 250 baniek jak CDrowi za Wieska3, a jedenastka ma raptem kilkanascie baniek które ledwo ledwo starcza na jeden tytuł AAA i to bez rozmachu i dużej kampanii reklamowej - gdzie ty widzisz tu nadpłynność?
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

czw wrz 17, 2015 11:43 am

Macie panowie( dwóch) jakiś problem, kupiliście akcje nie tej spółki o której ciągle myślicie. 11 bit nie zamierza być producentem gier AAA za kilkadziesiąt/kilkaset mln pln, czy to tak trudno ogarnąć, jeśli mówimy o kwestii nadpłynności, i optymalnym zarządzaniem nadmiaru gotówki. CDR może jej faktycznie nie mieć( nadpłynności) skoro budżet w3 miał być 100 mln a wyszedł ponad 300 mln, to kto wie ile będzie miał CP 2077. Taka sytuacja 11 bit nie grozi , oni maja wszytko wyliczone , koszty kontrolują, a wy ciągle jakieś dyrdymały o kosztownych AAA wymyślacie. Nie macie pojęcia o firmie której akcje kupiliście, wasza pomyłka wasz problem, ale nie bawcie się w polityków którzy mówią , że czarne to białe i na odwrót i udają że podstawowych prostych zagadnień nie ogarniają.

I jeszcze jedno, dotyczące wyceny i wskaźników fundamentalnych, CDR będzie miał wskaźniki nisko, ale w kolejnych latach będą się zwiększały podczas gdy w 11 bit kasa może znacznie większą napłynąć już za rok, ponadto i to jest chyba jeszcze ważniejsze , duże spółki mają mniejsze wskaźniki fundamentalne , niż te małe, dlatego taki DJI ma c/z 16 a RUSSSEL 2000( malych spółek) c/z ponad 60. CDR ma kapitalizacje prawie 3 mld, 11 bit 150 MLN , a wskaźniki wynikowe są na podobnych poziomach i dlatego z racji kapitalizacji nie powinno się CDR porównywać do 11 bit, tylko takie VVD BLO F51 czy nawet CIG. Więc zejdźcie na ziemię z tymi porównaniami np 250 mln PLN zysku, bo totalnie odpływacie nie rozumiejąc istoty rynku różnic wartości spółek itp. to już można nazwać pewną ułomnością inwestorską i troszkę lipą wieje że tak chcecie nią epatować sądząc że to zaleta a nie wada.

P.S pytanie ile kasy do dyspozycji 11 bit będzie miał za 3 lata a ile za 5 lat?? w 2010 CDR miał, też nie wiele( podobna kapitalizacja do 11 bit obecnie) na W1 zarobili przez parę pierwszych lat podobno 3 mln na czysto !! :lol:

http://www.idg.pl/news/171776/sprzedano ... zmina.html

Pozdro.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

pt wrz 18, 2015 9:32 am

Z tego co widać na forum (i to nie tylko tym) to Ty masz i miałeś zawsze jakiś problem.
Jak w przysłowiu - widzisz źdźbło w oku innych a belki nie zauważasz we własnym...
Jak myślisz czyją strategię poparłby Zarząd - Twoją czy naszą - to także może świadczyć o niepoważnym podejściu a nawet śmiesznym. Może otwórz własny biznes i pozwól znajomym lub pracownikom aby to oni decydowali co i kiedy masz robić. Piszesz jak młokos ze szkoły podstawowej aż żenada, że z kimś takim trzeba dyskutować. Kiedyś miałem trochę więcej uznania ale był to błąd najwyraźniej.
Tak się dziwnie składa, że jakoś nie masz szerokiego poklasku bo większość już dawno zrozumiała, że to nie ma sensu. Przy tak małej ilości akcji w obrocie i stosunkowo niedużej ilości gotówki a także zmienności koniunktury na gamedev - byłby to prosty sposób na położenie firmy. Dziwi takie fanatyczne przywiązanie do idiotycznego pomysłu. Ty nigdy nie przyznajesz się do błędu - najwyraźniej..... :?:
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

pt wrz 18, 2015 6:32 pm

"Jak myślisz czyją strategię poparłby Zarząd - Twoją czy naszą - to także może świadczyć o niepoważnym podejściu a nawet śmiesznym."

Jeśli chodzi o strategie tworzenia gier AAA ( budżet - bo właśnie dlatego argumentujecie dlaczego aktywa maja być w gotówce), to wy jesteście śmieszni. Macie przykład CIG , jak trudno jest na tym rynku funkcjonować, ale nie tylko CIGa. Już nie wspomnę że w najbliższym roku ,a nawet kilku latach spółka nie zdecyduje się na duże produkcje budżetowe.

CDR robił W1 przez 4 lata, zarobił na nim pare mln pln, W2 robił kolejne 4 lata zarobił więcej , ale to też nie był kosmos( podobne zyski to TWoM generuje), więc jeśli już tak piszczycie za grami za kilkanaście mln $ , to najpierw określcie ryzyka tym bardziej że podkreślasz cały czas to że prowadzisz działalność gospodarczą.

Ja mam nadzieję ze zarząd będzie konsekwentnie realizował swoje założenia rozwoju firmy, dzięki czemu powstał TWoM w 2 lata za 2 mln pln , który prawdopodobnie da większe zyski 11 bit( jeśli usprawnią monetyzację mobilek ), niż W1 i W2 łącznie CDR-owi. Dlatego też , zadziwi mnie ta wasza mania skierowana w kierunku gier AAA, ja wolę parę takich TWoM ,Industriali etc( kosztem produkcji) niż jednego LotF-a czy W1 czt W2. Wolę żeby robili tańsze gry( minimalizując tez ryzyko) i na nich mieli duże kapitały zwrotu , niż jak CIG rzucać się na duże projekty, bo zarówno historia CIG jak i CDR pokazuje , że żeby zrobić potężnie zarabiającą grę, trzeba nie tylko potężnych pieniędzy na produkcje, ale i doświadczenia w robieniu takich gier. CDR budował swoje doświadczenie od 2002 roku gdy zaczął dłubać nad W1, czy na pewno chciałbyś żeby teraz 11 bit przechodził taką drogę jak CDR w latach 2002-2011? Albo żeby szli drogą CIGa??

Strategia 11b jest moim zdaniem optymalna, czyli zwiększanie skali rozmachu kolejnych gier przy kontrolowanych kosztach( ale te i tak będą rosły to normalny proces), ale nie rzucanie forsą na lewo i prawo na produkcje. Ewolucja a nie rewolucja w podnoszeniu kosztów gier.

Jeśli chodzi o moje podejście do kwestii skupu, uważam że ten co będzie miał akcje 11 bit jeszcze pięknie na tym zarobi, dużo mocniej niż jakby miał trzymać kasę w obligacjach czy na kontach bankowych, dlatego spółka mogłaby sobie za niewielką cześć trzymanej gotówki zrobić skup akcji własnych( nawet jako późniejszego środka płatniczego). Jeśli tego nie rozumiesz, to powiem tylko tyle, że może bardziej się znasz na prowadzeniu działalności gospodarczej, ale ja bardziej na inwestowaniu, a w przypadku skupu akcji mówimy o inwestowaniu środków pieniężnych, podczas gdy ty marząc o AAA mówisz o działalności gospodarczej i chyba w tym temacie też się mylisz( ale pewnie sam przed sobą nawet się do tego nie przyznasz)

Pozdro.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

pt wrz 18, 2015 11:59 pm

Może poczytaj artykuł w PB może zrozumiesz dlaczego nie będą skupować akcji ajeśli nie zrozumiesz to chociaż daj spokój z tymi wpisami na ten temat.
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

sob wrz 19, 2015 10:53 am

Czytałem ten artykuł i powiem ci jakie wnioski z niego wyjąłem.

1. Można zapomnieć o budżetach AAA o których ty marzysz( i w którym temacie się mocno myliłeś i rozminąłeś ze strategią spółki), oni nie potrzebują budżetów gier AAA, żeby robić gry na światowym poziomie. Upada twoja koncepcja tego ,że muszą mieć gotówkę pod ręką, na projekty.

2. Generowanie kasy jest mocne, spółka w tym roku będzie miała lepsze wyniki i więcej kasy napłynie , niż w tamtym, ponadto 2016 zapowiada się jeszcze lepiej, a to oznacza że nadpłynność będzie jeszcze rosła. Twoje pojęcie nadpłynności ( mówiłeś o 250 mln pln) jest jakimś nieporozumieniem co znaczy nadpłynność i jak się powinno nią zarządzać już zapodałem linka , więc trzymajmy się reali, a nie twoich wymysłów co do definicji samego stwierdzenia nadpłynność. Z tego powodu twierdzę , że dobrze byłoby jakby spółka zaczęła myśleć o aktywniejszym zarządzaniu kapitałem.

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadza ... 80021.html

Nie twierdzę, że spółka zrobi skup akcji, twierdzę że to byłaby fajna sprawa dla wszystkich( nawet dla samej spółki o czym napisze w PKt 3), natomiast ty twierdzisz,że to pomysł śmieszny i bezsensowny, a ja jestem smarkaczem( tu sam sobie wystawiasz laurkę, nie mi ale sobie)

3. Prezes sam twierdzi , że spółka ma potencjał do wzrostów( nieważne że wzrost w ciągu roku był 500%), że pomimo wybrania innej drogi rozwoju od CDR, to kapitalizacyjnie spółka może iść tą samą drogą. W związku z tym jest jasny przekaz 11 bit będzie pracowało nad wzrostem kapitalizacji i wartości spółki, ten co ma akcje ma szanse na nich mocno zarabiać, dlatego spółka też mogłaby pomyśleć o tym, żeby zarabiać na swojej własnej wartości przy posiadanych dużych aktywach obrotowych( 16 mln w keszu+ 4 mln należności za 2 qw), które będą rosły w przyszłym roku .Nie chodzi tutaj o spekulację i sztuczne podbijanie kursu, ale o to że za jakiś czas np 5 mln PLN włożonych w skup akcji teraz, może być wartością 20 mln za jakiś czas. Jak mówię akcje mogą posłużyć jako środek płatniczy przejęć, powiązań kapitałowych itp( jeśli np.zdecydują się mocniej rozbudować), na pewno z 5 mln trzymanych w banku nie zrobią np 20 mln za parę lat, natomiast mając akcje wartość ( tego środka płatniczego ) może tak mocno się zwielokrotnić. Chyba to rozumiesz jako akcjonariusz 11 bit.

4.Pisząc o pomyśle skupu akcji własnych gdy rynek nie docenia wartości 11 bit , gdy spółka ma dużo wolnej gotówki której nie wykorzysta do produkcji, gdy nie mają obciążeń finansowych, gdy nadpłynność będzie się zwiększała, gdy wzrost wartości firmy będzie rósł powodując wzrost aktywów akcjonariuszy( wszystkich akcjonariuszy), sądzę że to bardzo dobra opcja żeby niewielką część środków pieniężnych właśnie tak spożytkować. Natomiast ty zacząłeś wyjeżdżać z tekstami, że to herezją, że jestem małolatem, że jestem śmieszny i w dodatku nie mam poparcia innych, że nie ma nadpłynności i jakieś infantylne gadki o budżetach AAA.
Nie odkręcaj kota ogonem, baks i nie staraj się wmawiać mi ,że mówiłem że skup będzie i basta, ja mówiłem że to jest świetna alternatywa dla trzymania całej kasy na nisko oprocentowanych kontach, natomiast ty stwierdziłeś, że to totalna głupota( więc pytam dlaczego sam trzymasz akcje skoro uważasz ,że to głupia opcja??)

5. A teraz prosiłbym, żebyś przedstawił swoje wnioski jakie wypłynęły z lektury tego artykułu, skoro twierdzisz że ja się mylę w całej rozciągłości, to fajnie byłoby żebyś odniósł się do moich wniosków, przedstawiając swoją kontrę , która w swoim mniemaniu pozycjonuję cię jako eksperta gospodarczego a mnie jako dzieciaka z podstawówki ośmieszającego się, np dotyczących nadpłynności , produkcji budżetowych AAA, bezsensu kupowania akcji 11 bit( nie ważne ,że przez samą spółkę).

Pozdro.
Graf78
Posty: 148
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 9:22 pm

ndz wrz 20, 2015 2:27 pm

pieniek a poco 11Bit na skupować swoje akcje? i wydawać cenna gotówkę? jak może sobie akcje wydrukować i przeznaczyc na cele o których piszesz
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

ndz wrz 20, 2015 5:14 pm

Dlatego że:

1.Akcje perspektywicznych i świetnych fundamentalnie spółek jest lepsza opcją niż żywa gotówka, warto ja dywersyfikować.

2. Kasa do spółki będzie napływała, a koszty nieznacznie się powiększają prawdopodobnie powodując zwiększanie nadpłynności.

3. Emisja powoduje zmniejszenie udziału dotychczasowych akcjonariuszy w tym tych zarządzających, a spółka sama sobą nie kieruje tylko raczej zarządzający i właściciele wytyczają drogę rozwoju i działalności gospodarczej, a emisja akcji wcale nie musi być miło postrzegana przez dominujących obecnie właścicieli.

4 Wartość spółki zależy od tego jak sobie radzi w warunkach gospodarczych, zarządzanie aktywami to też sztuka, więc lepiej jest dobrze zarządzać, niż zdawać się na druki akcji, które często kojarzą się z planem ratunkowym.Jak sądzisz jeśli wszystkie spółki giełdowe zamiast brać kredyty, finansować się przez wypuszczenie obligacji, lub z własnych kapitałów, wypuszczały by tylko emisje akcji na inwestycje lub pokrywanie kosztów działalności operacyjnej , to by to działało, jakby wtedy rynek wyglądał?? A tak kiedyś pakiety akcji zarządzających też dużo mniej kosztowały niż obecnie, cennej gotówki by tak w banku nie pomnożyli, a to chyba nie koniec wzrostu wyceny aktywów akcyjnych 11b posiadanych przez ujawnionych akcjonariuszy. Wiec warto pomyśleć o dywersyfikacji części pieniężnych aktywów spółki, po to żeby na nich móc dodatkowo zarobić w przyszłości, nie sądziłem że inwestorom to będzie tak ciężko pojąć.

5.Skoro zarządzający twierdzą, że spółka ma potencjał a wartość firmy ma szanse rosnąć, to dlaczego aktywa spółki miałyby na tym nie zyskiwać, tym bardziej że jest możliwość skupienia akcji z rynku, ponieważ płynność na 11bit nie jest wcale mała i podaż też istnieje.

Pozdro.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

pn wrz 21, 2015 1:38 pm

pieniek pisze:
...... ale o to że za jakiś czas np 5 mln PLN włożonych w skup akcji teraz, może być wartością 20 mln za jakiś czas. Jak mówię akcje mogą posłużyć jako środek płatniczy przejęć, powiązań kapitałowych itp( jeśli np.zdecydują się mocniej rozbudować), na pewno z 5 mln trzymanych w banku nie zrobią np 20 mln za parę lat, natomiast mając akcje wartość ( tego środka płatniczego ) może tak mocno się zwielokrotnić. Chyba to rozumiesz jako akcjonariusz 11 bit.
Pozdro.
W pkt.3 bym się z Tobą zgodził z powyższym fragmentem
Jednakże zerknij na zwrot kapitału jaki spółka miała w ostatnich 2 latach - wydali na produkcję TWOM 2 mln zł a tylko przez 7 miesięcy zysku mieli 18-20 mln jak sam piszesz 16mln + należności.
Wycenia spółki wzrosła z około 10zł do 60-70zł czyli 6 razy a zysk z produkcji około 10 razy. Co się bardziej opłaca inwestować w kolejne produkcje czy we własne papiery ?
Teraz drugi przykład jeśli wydasz część pieniędzy na papiery to ograniczasz produkcję. Jeśli ograniczasz produkcje to masz mniejszy przychód i zysk i kółko się zamyka. Owszem można się posiłkować długiem ale w przypadku fiaska jakiejś produkcji cena papierów spada (i mamy stratę zamiast zysku) a z kredytem jest problem i znacznie rosną koszty kredytu jeśli spada płynność.
Jednak trzeba lat doświadczeń w biznesie i na rynku aby to zrozumieć...... Jeszcze długa droga przed Tobą jeśli nie znasz takich podstaw.
W przeciwieństwie do Ciebie Zarząd spółki był już w kilku firmach i to jest co najmniej 2-ga firma którą prowadzą - mają więc nad Tobą gigantyczną przewagę doświadczenia w rzeczywistym biznesie a nie wirtualnych dyrdymałach jakie prawisz.
Na te tematy możemy "podewagować" za jakieś 5-10 lat jak zjesz beczkę soli w temacie biznesu (poprowadzisz ze 2-3 lata jakąś firmę IT).
Na razie jak widać nie masz o tym zielonego pojęcia w przeciwieństwie do Twoich adwersarzy. Nie znamy planów jakie ma Zarząd jednak wypowiadano się, że spora część gotówki będzie wspierać wydawnictwo i sklep. Tak więc spodziewam się, że przed końcem 2016 będzie co najmniej 2-3 razy więcej gier w produkcji a GR przekroczy 2 tyś pozycji i kilka razy zwiększy przychody.
Jeśli dalej w takim tempie będzie rosła gotówka w kasie nie wykluczono, że za rok może być dyskusja nad dywidendą. Choć wtedy może zostać rozszerzona skala produkcji i istotniejsza rozbudowa zespołu. Choć może część prac będą zlecać na zewnątrz jak CIG czy Ubisoft itp.
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

pn wrz 21, 2015 2:26 pm

@baks

Chyba patrzysz na sprawę pieniężną z perspektywy swojej działalności( raczej traumatycznej). Te argumenty nijak nie mają się do obecnej sytuacji spółki. Spółka pokrywa na bieżąco koszty działalności operacyjnej( które nie są duże i są kontrolowane) i w dodatku generuje kasę i zysk netto, wiec o magicznym zamkniętym niefajnym kręgu problemów finansowych i kurczenia się działalności to czysty wymysł twojej wyobraźni, być może napędzany własnymi doświadczeniami. Dodatkowo przyszły rok powinien być znacznie lepszy niż obecny ,jeśli chodzi o napływ pieniędzy do spółki ,nawet ze względu na ilość planowanych debiutów których koszty pokrywane były w tym roku. Ciężko ci zrozumieć, że kasa leżąca na niskim oprocentowaniu po prostu nie pracuje efektywnie, a w przyszłym roku zapewne będzie zdecydowanie więcej tej kasy przy relatywnie niskich kosztach operacyjnych spółki( w stosunku do wyników)?? Póki co spółka nie chce szastać forsą na lewo i prawo jeśli chodzi o zwiększanie mocy produkcyjnych , przejęć innych producentów, czy też zwiększania budżetów gier, czyli na chwilę obecną ewolucja a nie rewolucja. Jeśli chodzi o wartość rynkową spółki ,to ja nie patrze na przeszłość ile spółka urosła ,bo jakby tak było to bym w tamtym roku akcji 11b nie kupił( wzrost od ipo też był kilkuset %) i nie zwiększyłbym mocno kapitałowo swoich aktywów po wzroście kursu . Najistotniejszą kwestią jest to jak spółka jest wyceniana wobec konkurencji ( fundamentalnie), oraz perspektywa rozwoju spółki zwiększania skali działalności i generowanych wyników. O tym mówi prezes i nawet nie owija w bawełnę że chodzi o wzrost kapitalizacji spółki na GPW, a skoro tak to dobrą opcją( a nie konieczna i niezbędną) jest częściowa dywersyfikacja portfela( aktywów płynnych spółki), to by mogło w przeciągu roku dodatkowo zwiększyć wycenę aktywów obrotowych spółki wynikające z wyceny akcji własnych, oraz w obecnym momencie ściągnąć z rynku część podaży, która powoduje tak mocne niedowartościowanie fundamentalne 11b w stosunku do innych konkurentów z podobnej skali kapitalizacyjnej jak CIG VVD BLO itp.

P.S Ja uważam że spółkę jeszcze stać na wieloset % wzrosty wartości firmy, oczywiście to wymaga czasu , oraz potwierdzenia rozwoju i generowania jeszcze większych zysków, ale ja wierzę w plany i potencjał ludzi z 11bit.

Pozdro.
ODPOWIEDZ