Wycena spółki

Zapraszamy do dyskusji z zespołem 11 bit studios na temat prowadzonych przez nas przedsięwzięć biznesowych. Na Forum Inwestorskim mówimy o grach, Games Republic, wydawnictwie 11 bit studios oraz o obecności firmy na GPW.
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

ndz wrz 13, 2015 10:11 am

Może a za np.40 mln( które spokojnie mogą mieć w kasie pod koniec przyszłego roku) może wyprodukować, 20 gier, ale tego nie zrobi, zgadnij dlaczego?? Wiesz co to takiego moce produkcyjne , oraz zwrot z zainwestowanego kapitału?? Na tym polega fenomen 11b, przy niskich kosztach , generuja potężne zyski z zainwestowanego kapitału w projekty i właśnie dlatego mają dużą nadpłynność, która moim zdaniem, będzię sie powiekszać i to mocno w przyszłym roku, niestety pewnych rzeczy przeskoczyć nie mogą, jak właśnie moce produkcyjne i czas konieczny do stworzenia produktów.Dlatego coś z tą kasą będą musieli zrobić uzyskanej z nadpłynności, która efektywnie nie pracuje dla firmy, jeśli rynek nadal będzie tak sceptycznie nastawiony do spółki, to BUYBACK i strona popytowa samego 11b, może to bardzo diametralnie i szybko zmienić. Skup skcji ma jeszcze inne zalety, zmniejsza ilosc akcji w obrocie, zwiększa głownym udziałowcom procent głosów z ich akcji, ponieważ spółka nie może z nich wykonywać prawa głosu z akcji własnych, a w przypadku np przejęć w przyszłości, można opłacić taką tranzakcję akcjami( które prawdopodobnie znacznie mocniej będą wyceniane po czasie niż wartość akcji ,która była podczas skupu) , w końcu może sprzedać akcje by zwiekszyć płynność po znacznie większej cenie, gdy 11b już będzie na zupełnie innym poziomie rozwoju i kapitalizacji, niż obecnie jest. Korzyści z BUYBUCKu jest dużo, to nie tylko fakt pojawienia się popytu i siły cenotwórczej , aby pokazać rynkowi kierunek i opinie , głównych i samej spółki co do wyceny rynkowej, jeśli nadal będzie, kurs pod presją podaży powodując potężne zaniżanie rynkowe 11b w stosunku do innych malych spółek growych.Także skup akcji własnych w momencie gdy kasa leży odłogiem nie musi być kosztownym prezentem dla akcjonariuszy. To może być szansa też dla spółki, w momencie gdy jest rynkowo potężnie niedoceniana, a ma świetlaną przyszłość przed sobą, to jest też forma aktywnego zarządzania pieniedzmi spółki, bo wartość takich aktywów może zdecydowanie mocniej rosnąć, niż oprocentowanie bankowe z keszu, a z akcjami można wiele różnych rzeczy zrobić w przyszłości , dla dobra spółki. Także takie rozwiązanie ja bym osobiście postrzegał jako inwestycja, i efektywne zarzadzanie kapitalem dla dobra wszystkich, a nie jakimiś kosztownymi prezentami .

P.s co do samego wstępu postu , nie mam zamiaru odnosić.

Pozdro.
Graf78
Posty: 148
Rejestracja: wt kwie 08, 2014 9:22 pm

ndz wrz 13, 2015 3:13 pm

pieniek pozostaje ci skupic jakie 35-40% akcji spółki jechac na walne i przegłosować swoj pomysł :idea:
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

pn wrz 14, 2015 3:07 pm

pieniek pisze:to jest też forma aktywnego zarządzania pieniedzmi spółki, bo wartość takich aktywów może zdecydowanie mocniej rosnąć, niż oprocentowanie bankowe z keszu, a z akcjami można wiele różnych rzeczy zrobić w przyszłości , dla dobra spółki. Także takie rozwiązanie ja bym osobiście postrzegał jako inwestycja, i efektywne zarzadzanie kapitalem dla dobra wszystkich, a nie jakimiś kosztownymi prezentami .

P.s co do samego wstępu postu , nie mam zamiaru odnosić.

Pozdro.
Chyba wystarczającym komentarzem będzie bardzo mądre stwierdzenie zaprezentowane wcześniej z którym większość się zgadza.
Spółka nie będzie robić dobrze funduszom ..... ale nie widzę powodu do robienia dobrze inwestorom dla chwilowego wyjścia niektórych z nich.
Wyobraźmy sobie taki scenariusz spółka wywala 5 mln z za jakiś czas znów byłby apel o powtórzenie. Jakiś inwestor albo grupa wyszłaby sobie na sztucznej górce a później odkupiła po "wygaśnięciu" pompowania ..... takie działania mają znamiona manipulacji kursem. Sam rok temu podejrzewałeś innych o manipulacje a teraz sam je proponujesz.
Napisz co sama spółka miałaby z tego .... puste konta. Pomyśl trochę zanim znów powtórzysz takie brednie i dyrdymały.
Inwestor kupuje i trzyma akcje lub je sprzedaje jeśli strategia spółki mu się przestaje podobać.
Spółka jest zbyt mało wyceniana a może nawet niedowartościowana ..... i co z tego - to tylko nasza subiektywna ocena.

Spółka jest warta tylko tyle ile ktoś za nią chce zapłacić. Skoro jest tak tania to dlaczego niektórzy z Was nie kupują akcji na potęgę ..... tylko chcecie aby ktoś inny wyłożył kasę .... aby Wam "zrobić dobrze"
To trąci poglądami Kalego .... jeśli Kali komuś ... to bobrze a jeśli odwrotnie to bardzo źle..... ludzie bądźcie poważni to nie szkoła podstawowa. Tu się "gra" na prawdziwe pieniądze i nie można iść i poskarżyć się pani, że kolega ściąga albo pokazał mi język.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

pn wrz 14, 2015 3:10 pm

Graf78 pisze:pieniek pozostaje ci skupic jakie 35-40% akcji spółki jechac na walne i przegłosować swoj pomysł :idea:
Pewnie by skupił tylko spółka najpierw musiałaby mu "zrobić" kilka razy dobrze tak aby mógł sprzedawać i odkupować po dużo niższej cenie. Obawiam się, że spółka nie będzie dla niego aż tak łaskawa..... :D

Widać totalny brak doświadczenia biznesowego - totalne myślenie popularne wśród naszych rodaków .... o jest jakaś kasa to trzeba ją od razu wydać - nie ważne co będzie jutro.....
Dlatego ja jestem pod silnym wrażeniem dojrzałości biznesowej Zarządu i kompletnego braku wody sodowej.
Jako naród jesteśmy znani z wydawania kasy a jeszcze lepiej nie swojej ..... tak jak w przypadku spółki. Gratulacje za kreatywność. Może zamiast wymyślać takie chore pomysły niektórzy skupią się jak tu znaleźć inne dobre okazje inwestycyjne dla siebie samego a nie dla spółki..... ;)
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

pn wrz 14, 2015 3:41 pm

baks pisze:
pieniek pisze:to jest też forma aktywnego zarządzania pieniedzmi spółki, bo wartość takich aktywów może zdecydowanie mocniej rosnąć, niż oprocentowanie bankowe z keszu, a z akcjami można wiele różnych rzeczy zrobić w przyszłości , dla dobra spółki. Także takie rozwiązanie ja bym osobiście postrzegał jako inwestycja, i efektywne zarzadzanie kapitalem dla dobra wszystkich, a nie jakimiś kosztownymi prezentami .

P.s co do samego wstępu postu , nie mam zamiaru odnosić.

Pozdro.
Chyba wystarczającym komentarzem będzie bardzo mądre stwierdzenie zaprezentowane wcześniej z którym większość się zgadza.
Spółka nie będzie robić dobrze funduszom ..... ale nie widzę powodu do robienia dobrze inwestorom dla chwilowego wyjścia niektórych z nich.
Wyobraźmy sobie taki scenariusz spółka wywala 5 mln z za jakiś czas znów byłby apel o powtórzenie. Jakiś inwestor albo grupa wyszłaby sobie na sztucznej górce a później odkupiła po "wygaśnięciu" pompowania ..... takie działania mają znamiona manipulacji kursem. Sam rok temu podejrzewałeś innych o manipulacje a teraz sam je proponujesz.
Napisz co sama spółka miałaby z tego .... puste konta. Pomyśl trochę zanim znów powtórzysz takie brednie i dyrdymały.
Inwestor kupuje i trzyma akcje lub je sprzedaje jeśli strategia spółki mu się przestaje podobać.
Spółka jest zbyt mało wyceniana a może nawet niedowartościowana ..... i co z tego - to tylko nasza subiektywna ocena.

Spółka jest warta tylko tyle ile ktoś za nią chce zapłacić. Skoro jest tak tania to dlaczego niektórzy z Was nie kupują akcji na potęgę ..... tylko chcecie aby ktoś inny wyłożył kasę .... aby Wam "zrobić dobrze"
To trąci poglądami Kalego .... jeśli Kali komuś ... to bobrze a jeśli odwrotnie to bardzo źle..... ludzie bądźcie poważni to nie szkoła podstawowa. Tu się "gra" na prawdziwe pieniądze i nie można iść i poskarżyć się pani, że kolega ściąga albo pokazał mi język.
Czyli np. każde wezwanie to jest forma spekulacji?? Jeszcze raz przeczytaj moja wypowiedź odnośnie korzyści wynikających z BUYBACKu, jeśli firma jest perspektywiczna i ma nadpłynność, nie ma zobowiązań finansowych, to jest też forma aktywnego i dobrego zarządzania aktywami. W stanach takie praktyki są bardzo częste, ale oczywiście polscy inwestorzy, chcą być świętsi od papieży, oraz często czuja się ekspertami od wszystkiego, chociaż bzdury chodzą im po głowach.
Proste pytanie baks, dlaczego trzymasz akcje 11 bit a nie realizujesz zysku i tej kasy na konta bankowe czy nie kupisz obligacji?? Sądzę ,iż wynika to z faktu tego , iż zakładasz większy zwrot z kapitałów mając akcje 11 bit, niż uzyskasz kupon z oszczędności bankowych/państwowych, wiec dlaczego pomysł aktywniejszego i efektywniejszego zarządzania częścią kapitałów spółki uważasz za bzdurę i banialuki?? Porównujesz zakup akcji 11 bit do jakiejś infantylnej podstawówki,więc odpowiedz sam sobie na takie zagadnienie : traktujesz swoje inwestycje i zarządzanie swoimi aktywami poważnie, czy czujesz się jak uczeń podstawówki??

Wszytko jest subiektywne, dlatego w świecie subiektywnym wymyślono jakieś wzorce ,w których można precyzyjniej określać wartość porównawczą subiektywizmu różnych "rzeczy". W przypadku spółek giełdowych to jest AF , AT, perspektywa rozwoju w przyszłości, co też podkreśla ADMIN. Ty oczywiście możesz wierzyć , w to że rynek nigdy się nie myli, ale ten subiektywizm jest tak infantylny,że nawet nie warto o nim rozmawiać. Przed 14 listopada 2014 roku w przypadku 11 bit rynek mylił się i to jak jasny gwint, pomylił się o 600%, bo o tyle urósł kurs w ciągu kilku kolejnych tygodni.Więc prośba daruj sobie jakieś dziecinne przykłady i "wycieczki", jeśli mówimy o możliwości efektywnego zarządzania kapitałem, bo się ośmieszasz, ja nie jestem kimś z "podstawówki" i wolałbym żeby mnie traktowano poważnie.

Pozdro.
hazard
Posty: 115
Rejestracja: czw kwie 03, 2014 7:04 pm

pn wrz 14, 2015 4:05 pm

Sensownym i pożądanym przez akcjonariuszy rozwiązaniem ulokowania funduszy byłoby np. utworzenie nowego oddziału w innym mieście lub przejęcie innego studia. Oczywiście ta druga opcja jest "dobrze" znana głównym akcjonariuszom i w tym przypadku należałoby się dobrze nad tym zastanowić. Z drugiej strony patrząc wstecz - przejecie 11b np. rok temu, wraz z perspektywicznym projektem (TWoM) byłoby świetnym posunięciem.

Innymi kapitałochłonnymi inwestycjami mogą być wydawnictwo i GR. Pytanie czy spółka chce tymczasowo mocno "dotować" te gałęzie czy dalej planuje organiczny rozwój.
pieniek
Posty: 213
Rejestracja: wt wrz 02, 2014 1:26 pm

pn wrz 14, 2015 4:34 pm

hazard pisze:Sensownym i pożądanym przez akcjonariuszy rozwiązaniem ulokowania funduszy byłoby np. utworzenie nowego oddziału w innym mieście lub przejęcie innego studia. Oczywiście ta druga opcja jest "dobrze" znana głównym akcjonariuszom i w tym przypadku należałoby się dobrze nad tym zastanowić. Z drugiej strony patrząc wstecz - przejecie 11b np. rok temu, wraz z perspektywicznym projektem (TWoM) byłoby świetnym posunięciem.

Innymi kapitałochłonnymi inwestycjami mogą być wydawnictwo i GR. Pytanie czy spółka chce tymczasowo mocno "dotować" te gałęzie czy dalej planuje organiczny rozwój.
Organiczny rozwój wiąże się z kosztami i nie zawsze jest fajny, co pokazał np CIG. W przypadku producentów niezmierne ważne jest to jaka jest jakość budowanego teamu( a to nie jest łatwe, mało ludzi na rynku"pracy" coraz więcej studii gamedevu) , o czym w nie jednym wywiadzie mówił pan Miechowski. Dlatego najrozsądniejszym wyjściem jest chyba przejmowanie , lub powiązanie kapitałowe z już fajnymi i zgranymi studiami.W takim przypadku często przydają się akcje, czy to w formie zapłaty, czy w formie powiązań kapitałowych, czy też w formie programów motywacyjnych itp.Oczywiście zawsze można akcje drukować powiększając ich liczbę( ale wtedy zmniejsza się udział procentowy w głosach i głównych akcjonariuszy z ich dotychczasowych pakietów) , ale rozwiązaniem jest też to o czym wspominałem, czyli nabycie akcji własnych, z którymi potem można wiele zrobić a mogą przynieść spółce wymierne korzyści finansowe, zupełnie jak każdemu innemu zwykłemu inwestorowi posiadającemu akcje 11 bit, gdy wartość posiadanych akcji się zwiększa.

Pozdro.
t0m4s
Posty: 42
Rejestracja: czw cze 05, 2014 8:06 pm

pn wrz 14, 2015 11:10 pm

@baks
Kilka cytatów...
Napisz co sama spółka miałaby z tego .... puste konta. Pomyśl trochę zanim znów powtórzysz takie brednie i dyrdymały.
To trąci poglądami Kalego .... jeśli Kali komuś ... to bobrze a jeśli odwrotnie to bardzo źle..... ludzie bądźcie poważni to nie szkoła podstawowa. Tu się "gra" na prawdziwe pieniądze i nie można iść i poskarżyć się pani, że kolega ściąga albo pokazał mi język.
Widać totalny brak doświadczenia biznesowego - totalne myślenie popularne wśród naszych rodaków .... o jest jakaś kasa to trzeba ją od razu wydać - nie ważne co będzie jutro.....
Szkoda w ogóle komentarza, jesteś doświadczonym inwestorem a ględzisz jak baba z warzywniaka.
Brednie i dyrdymały? Poglądy Kalego? Brak doświadczenia?
Jesteś nawalony czy coś?
Zanim zaczniesz pisać takie kretynizmy i robić z siebie pośmiewisko lepiej poczytaj - buyback to normalna praktyka!!! Nadpłynność jest właśnie sytuacją kiedy się go stosuje!
Nie jesteś alfą i omegą, jak się wypowiadasz to nie traktuj rozmówcy z góry, totalny brak pokory jest cechą głupców...po Twoich wypowiedziach zaczyna mi się wydawać że to nie przypadek że wykazujesz taki objaw...

@pieniek
Zgadzam się w 100% - jeżeli spółka nie ma pomysłu na wykorzystanie kasy, powinna część kasy przeznaczyć na skup akcji.
Panowie baks i graf się wymądrzają, ze to glupie, a jest to powszechna praktyka rynkowa, w sytuacjach ewidentnego niedoszacowania w połączeniu z nadpłynnością.
Takie działanie jest podyktowane przede wszystkim interesem spółki - zarobi na własnych akcjach (czy też wykorzysta do przejęcia - też zarobi)
My trzymamy te akcje bo wiemy że są tanie, spółka też to wie - więc nie może być mowy o spekulacji.

Długoterminowcom to ryba, kurs prędzej czy później znajdzie się tam gdzie powinien, kwestia czy będzie rósł wolno i długo, czy znowu wystrzeli, w zeszłorocznym stylu 8-)
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

wt wrz 15, 2015 11:52 am

pieniek pisze: Wszytko jest subiektywne, dlatego w świecie subiektywnym wymyślono jakieś wzorce ,w których można precyzyjniej określać wartość porównawczą subiektywizmu różnych "rzeczy". W przypadku spółek giełdowych to jest AF , AT, perspektywa rozwoju w przyszłości, co też podkreśla ADMIN. Ty oczywiście możesz wierzyć , w to że rynek nigdy się nie myli, ale ten subiektywizm jest tak infantylny,że nawet nie warto o nim rozmawiać. Przed 14 listopada 2014 roku w przypadku 11 bit rynek mylił się i to jak jasny gwint, pomylił się o 600%, bo o tyle urósł kurs w ciągu kilku kolejnych tygodni.Więc prośba daruj sobie jakieś dziecinne przykłady i "wycieczki", jeśli mówimy o możliwości efektywnego zarządzania kapitałem, bo się ośmieszasz, ja nie jestem kimś z "podstawówki" i wolałbym żeby mnie traktowano poważnie.

Pozdro.
Sam jesteś niepoważny tylko nie potrafisz tego zrozumieć. Przed 14 listopada rozważałeś odejście z akcjonariatu ... "bo Ci nie rośnie" każdy ma takie prawo. Gdy był super wzrost na jakiś czas ucichłeś teraz znów masz pretensje, że dalej Ci tak nie rośnie jak ostatnio i wymagasz od spółki aby wydała ciężko wypracowane prze kilkudziesięciu ludzi wysiłkiem kilku lat pieniądze ...... tylko po to aby Ci znów urosło.
Może sam nie potrafisz zrozumieć tego o czym piszesz ale to po prostu chore.
Każdy normalny akcjonariusz gdy mu polityka spółki nie odpowiada to sprzedaje akcje a Ty swoje frustracje wyrzucasz publicznie .... i zawracasz nimi d..ę wszystkim innym. ;)

Wielu ma takie lub podobne rozterki sprzedać czy nie ...... ale większość potrafi podjąć taką lub inną decyzję ale nie Ty nie potrafisz tego tylko masz roszczenia , że Ci nie rośnie dalej.
Chłopie coś nie tak z nerwami trzeba wziąć coś na uspokojenie lub zająć się czymś mniej stresującym , bo to zajęcie nie na Twoje nerwy. Jak żyję na giełdzie nie spotkałem takiego frustrata (publicznego) od 20 lat ... :shock:

Spółka sama decyduje co dla niej lepsze a Ty możesz to akceptować albo nie kupując bądź sprzedając akcje. Podobne dyskusje toczą się na CDR tyle, że tam na razie się wypaliły perspektywy giga zysków i kasa jest spora. Tu spółka jest dopiero na dorobku i planuje skok ilościowy a do tego jest potrzebna spora kasa.
baks
Posty: 383
Rejestracja: sob gru 13, 2014 12:40 am

wt wrz 15, 2015 12:06 pm

hazard pisze:Sensownym i pożądanym przez akcjonariuszy rozwiązaniem ulokowania funduszy byłoby np. utworzenie nowego oddziału w innym mieście lub przejęcie innego studia. Oczywiście ta druga opcja jest "dobrze" znana głównym akcjonariuszom i w tym przypadku należałoby się dobrze nad tym zastanowić. Z drugiej strony patrząc wstecz - przejecie 11b np. rok temu, wraz z perspektywicznym projektem (TWoM) byłoby świetnym posunięciem.

Innymi kapitałochłonnymi inwestycjami mogą być wydawnictwo i GR. Pytanie czy spółka chce tymczasowo mocno "dotować" te gałęzie czy dalej planuje organiczny rozwój.
Już CIG kilka lat tem ćwiczył ten scenariusz i stracił tylko ten ogromny zapas kasy (80mln) który mieli.
Moim zdaniem lepsze jest to co podawano na WZA wzrost organiczny i inwestowanie w zagraniczne zespoły piszące własne gry. Taki zespół mający już jakiś projekt dość zaawansowany na tyle aby ocenić jakość i wsparcie wydawnicze i promocyjne może da więcej niż tworzenie własnych zespołów przynajmniej na razie. Współpracę można prowadzić nawet z kilkunastoma zespołami a z tego co wspomniano taka współpraca już odbywa się z co najmniej 4 zespołami. W przypadku bardzo udanej premiery 11bit może sporo zarobić a w przypadku klapy traci niewiele kasy. Za kilka lat mogą się zmienić proporcje a le na dziś ten model jest najlepszy. Jak wszyscy oceniają chcieliby aby spółka produkowała AAA a do tego jest potrzebna kasa powyżej 20mln. Aby mieć stabilną sytuację spółka moza dużym projektem musi mieć w trakcie kilka mniejszych na co jest potrzebna kolejna kasa. Dla mnie więc dopiero znaczne przekroczenie 50mln będzie niec przesadne. Warto sobie przypomnieć CIG stracił zapas 80mln zł w 2 lata na nietrafionych projektach realizowanych przez 2 nowo utworzone oddziały. Jakość okazała się zbyt słaba bo brakło doświadczonych ludzi trzymających rękę na jakości.
Nie można popełniać takich samych błędów. Inteligentni ludzie potrafią wyciągać wnioski z błędów innych a także własnych. Łączenie innych firm wcale nie przynosi zysków przykład integracja Metropolisu z CDProjektem a przecież Miechowscy byli w Metro i sami widzieli, że to był błąd. Dla mnie jest raczej oczywiste, że nie pójdą drogą prostych przejęć - chyba, że będzie na prawdę jakiś wybitny zespół z super projektami w fazie realizacji.
Dyskusja odnośnie dotowania była na WZA i tak to jest ta ścieżka, która zdaniem Zarządu przyniesie świetne perspektywy i do tego potrzebna jest część tej kasy którą chciałby pieniek przeznaczyć na skup jego akcji po "dobrej cenie". Nic takiego nie nastąp bo nie ma żadnych wskazań do tego.
ODPOWIEDZ